131366-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Installation av värme, ventilation och luftkonditionering – Ventilationsarbeten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelVentilationsarbeten
BeskrivningUpphandlingen avser Ramavtal för Ventilationsarbeten vid till- och ombyggnationer samt reparations, underhålls-, injusterings- och renoveringsarbeten av Beställarens fastighetsbestånd. Jour ingår inte i omfattningen utan är upphandlat separat. För entreprenaden gäller Allmänna bestämmelser för totalentreprenader avseende byggnads-, anläggnings-och installationsentreprenader (ABT 06), om inte utförandeentreprenad enligt Allmänna bestämmelser för byggnads-, anläggnings- och installationsentreprenader (AB 04) anges vid avrop. Ramavtalet avser arbeten i samtliga Beställarens hamnar, det vill säga Stockholms innerstads hamnar, Nynäshamns hamn och Stockholm Norviks hamn samt Kapellskärs hamn. Vid avrop tillämpas objektiva regler och kriterier i enlighet med AFC/D. 43. Beställaren avser att teckna Ramavtal med tre (3) Entreprenören. Grunden för utvärdering är det ekonomiskt mest fördelaktiga anbuden baserat på pris och kvalitet. Ramavtalets uppskattade omsättning är två miljoner (2 000 000) svenska kronor/år. Ramavtalets högsta värde är tjugo miljoner (20 000 000) svenska kronor för hela avtalstiden på åtta (8) år.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96552:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 42500000 Kyl- och ventilationsutrustning, 42512300 Värme-, ventilations- och luftkonditioneringsenheter, 42520000 Ventilationsutrustning, 71315410 Inspektion av ventilationssystem