131383-2019 - ResultatSverige-Uddevalla: Brandbekämpningsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandskydd
Referensnummer: KS 2018-897
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35111000 Brandbekämpningsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uddevalla kommun ska göra en ny upphandling av brandskydd. Ramavtalet kommer att omfatta kontroll och service av brandsläckare och brandposter samt nyanskaffning av dylik utrustning, skyltar för utrymningsplaner och nödutrymning samt utbildning i hantering av brandutrustning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35111200 Material för brandbekämpning, 35111300 Brandsläckare, 35111500 Brandbekämpningssystem, 44423400 Skyltar och liknande föremål, 45343100 Brandsäkringsarbeten, 45343200 Installation av brandbekämpningsutrustning, 50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning, 51700000 Installation av brandskyddsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen