131416-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för entreprenadbesiktningar av byggnations- och markarbeten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm, Stockholms län.
Nuts-kod SE11 Stockholm,SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
B bedriver en mängd olika entreprenader. Denna upphandling omfattar ett ramavtalet gällande besiktning av bygg- och markentreprenader.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.