Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshantering för Region Skåne
Referensnummer: 2020-O001183
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avfallshantering gällande återvinningsfraktioner för Region Skåne. Uppdraget omfattar att omhänderta, borttransportera och på miljömässigt bästa sätt slutbehandla källsorterat avfall från Region Skåne. Hushållsliknande avfall omfattas av det kommunala monopolet och ingår därför inte i upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39713300 Avfallskomprimatorer, 44613800 Avfallscontainrar, 90500000 Avfallstjänster, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen