131497-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Höör: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maglehill - Nyproduktion särskilt boende, förskola, skola, tillagningskök & idrottshall
Referensnummer: 20/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Höörs Fastighets AB söker i detta projekt en samverkansform som leder till att relationerna mellan beställare och entreprenör präglas av konstruktivt och effektivt samarbete i syfte att uppnå angivna projektmål. Förfrågan avser upphandling av partneringentreprenör.
Etapp 1 innehåller särskilt boende 60 platser, 8 + 2 avd. förskola samt tillagningskök för 1 000 portioner.
Etapp 2 innehåller ny F-6 skola i 2 - 3 paralleller samt ny idrottshall och skolidrottsplats.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211200 Byggnation av servicehus, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen