131598-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Städning – Lokalvårdsentreprenad - Skola, förskola, fritids och gymnasium, Mora kommun
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelLokalvårdsentreprenad - Skola, förskola, fritids och gymnasium, Mora kommun
BeskrivningUpphandlingsenheten Mora, Orsa, Älvdalen inbjuder er att lämna anbud på offentlig upphandling gällande Lokalvårdsentreprenad - Skola, förskola, fritids och gymnasium, Mora kommun. Avtalet kommer att tecknas med en (1) leverantör. Avtalstiden beräknas vara med start från 2025-04-01 fram t.o.m 2026-09-30 med rätt för beställaren att förlänga kontraktstiden med 2 + 3 år, som längst fram t.o.m 2031-09-30. OBS! Vi rekommenderar er att boka tid för visning av objekten redan 12-21 februari (pga Vasaloppet). Sista dag för möjlig visning är 3 mars. Sista dag för att anmäla sig till visning är den 28/2. Anmälan sker via frågor & svar i e-avrop. Det totala värdet av den efterfrågade tjänsten per år beräknas på tidigare års volymer och antas uppgå till ett ungefärlig värde om 20 MSEK/år. Uppgifterna baseras på en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte. Utöver obligatoriska krav och uteslutningsgrunder, sker utvärdering genom bäst förhållande mellan pris och kvalié. Priserna i denna upphandling är fasta priser satta av kommunen. Kvalitén bedöms utifrån inlämnat anbud avseende förståelse för genomförande av uppdrag och trovärdighet med beskrivning av: Hur tidsredovisning fungerar Rekrytering och utbildning/utveckling Kontroll och rutiner
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90910000 Städning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108847:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90911300 Fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader, 90919300 Städning av skolor