131624-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Bank- och investeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Banktjänster, Kontantkort, Företags- och Inköpskort, Kortterminaler och kortinlösentjänster
Referensnummer: UH-2018-223
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66100000 Bank- och investeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommunkoncern, dvs. Skellefteå Kommun, Skellefteå Stadshus AB, samt alla konton som ligger utanför koncernvalutakontot och administreras av kommunen eller dess bolag nedan kallad Kunden, har för avsikt att upphandla fyra (4) olika områden:
• Banktjänster
• Kontantkort
• Företagskort och Inköpskort
• Kortterminaler och Kortinlösentjänster
Se bilaga nulägesbeskrivning samt Koncernkontostruktur för vad som gäller för Skellefteå Kommunkoncernen i nuvarande avtal.
Anbud kan lämnas för alla delområden eller enstaka. Utvärdering kommer att göras på bästa pris och kvalitet på respektive delområde. Vi kommer att utse en vinnare per område vilket leder till att det kan komma att anta fyra (4) olika leverantörer för dessa områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
BANKTJÄNSTER
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66100000 Bank- och investeringstjänster, 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 66000000 Finans- och försäkringstjänster, 30161000 Kreditkort, 30163000 Betalkort
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontantkort
Del nr: 2
Företagskort och inköpskort
Del nr: 3
Kortbetalningar och kortinlösen
Del nr: 4