See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Läkemedlet Poteligeo - substansen mogamulizumab
Beskrivning: Avtalet omfattar läkemedlet Poteligeo innehållande den aktiva substansen mogamulizumab (L01FX09). -- Ang uppgift för upphandlingens värde I enlighet med svensk lagstiftning görs bedömning att uppgiften om pris/värde ska beläggas med SEKRETESS enligt Offentlighet och sekretesslagen (OSL) 31 kap 16§ och 19 kap 3§. Siffran "1" har angetts i fältet "Värde".
Intern identifierare: 2024-O000047
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Förfarandets viktigaste kännetecken: Skydd av ensamrätt, inklusive immateriella rättigheter. Läkemedel som upphandlats skyddas av patent, vilket innebär ensamrätt och innebär att andra leverantörer inte kan tillhandahålla en produkt som är minst likvärdig med varan. Varan säljs inte heller av andra leverantörer. Varan är ett läkemedel- och har en unik verkningsmekanism för aktuell sjukdom. Förutsättningar för att tillämpa förfarandet enligt 6 kap 14§ första stycket 3dje punkten i Lagen om offentlig upphandling anses därmed vara uppfylld.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33600000 Läkemedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000