Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av flerbostadshus, Norra Fjädermolnsgatan
Referensnummer: 2017-0115
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren inbjuder att lämna anbud på projektet nybyggnation av flerbostadshus på Norra Fjädermolnsgatan där ca 120 lägenheter ska byggas och ca 8000 kvm BOA fördelat mellan hus A – D enligt bifogad plan ska byggas och med inflyttning senast 30 oktober 2021.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen