Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal mark-VA arbeten
Referensnummer: 2018:199
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta ramavtal omfattar utbyggnad/ombyggnad på kommunal mark inom Botkyrka kommun, i vilket även VA arbeten ingår. Ramavtalet innebär att beställaren avropar/beställer successivt efter behov. Ramavtalet innebär inget fast åtagande för beställaren.
Ramavtal kommer att tecknas med minst två (2) upp till fem (5) leverantörer.
(avgörs av hur många kvalificerade anbud som inkommer).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45112310 Utfyllnad, 45112500 Schaktning, 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen