131688-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar – Sterilutrustning Diskdesinfektorer
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelSterilutrustning Diskdesinfektorer
BeskrivningDenna upphandling avser diskdesinfektorer som efter successiva avrop ska levereras till respektive beställande enhet inom Region Jämtland Härjedalen. Upphandlingen omfattar även installation, igångkörning och validering efter installation, utbildning av användare och tekniker, service, reservdelar och tillbehör till upphandlad utrustning samt serviceavtal efter garantitiden. De Diskdesinfektorer som offereras, ska va både som enkeldörr och genomräckningsmaskin modeller av typ genomräckning behöver inte finnas i alla efterfrågade storlekar. Leverantören redovisar.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelKompletterande upphandling Sterilutrustning för utgående modeller
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95339:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 39713100 Diskmaskiner, 33191100 Steriliseringsapparat, 39330000 Desinfektionsutrustning, 42000000 Industrimaskiner, 42970000 Delar till diskmaskiner och maskiner för rengöring, påfyllning, paketering eller inslagning, 33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien