131725-2018 - ResultatSverige-Karlstad: Rivning av byggnader och schaktning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LIV 2018 Strategisk partnering
Referensnummer: LK/180383
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45110000 Rivning av byggnader och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget avser att teckna avtal med totalentreprenör för varierade byggnadsuppdrag under 2-4 år. Avtalet gäller strategisk partnering med utgångspunkt i ABT 06.
Avtalet beräknas ha ett värde om cirka 40-60 miljoner kronor per år för löpande uppdrag. Utöver de löpande uppdragen kommer, under förutsättning av att politiskt beslut fattas, en ROT-renovering om cirka 9 800 kvm på hus 56 vid Centralsjukhuset i Karlstad att ingå i det upphandlade avtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen