131732-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Undervisning och utbildning – Kompetensmatchning-/coach och språktjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKompetensmatchning-/coach och språktjänster
BeskrivningRegion Västerbotten - regional utveckling upphandlar ramavtal med två huvudområden, det ena för konsulttjänst gällande uppdrag att bistå i arbetet med att matcha tillgänglig arbetskraft till företagen och övriga arbetsmarknadens anställningsbehov och andra området rörande utbildning av yrkesspråkliga färdigheter som krävs för att inom arbetsplatsen kunna kommunicera bättre, utföra arbetsuppgifter effektivt, arbeta säkert och totalt sett bidra till övergripande verksamhetsmål. Syftet med denna upphandling är således att kunna skapa förutsättningar för att lokalt och regionalt hantera de utmaningar som uppstår på grund av nedskärningar och som medför varsel inom drabbade branscher och därtill i övrigt sidodrabbade verksamheter Samt genomföra skräddarsydda utbildningar i svenska och engelska för företagens personal och nyanställda. Uppdragen kan genomföras inom regionala metodutvecklings- eller varselprojekt.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelKompetensmatchning-/coach
BeskrivningUppdraget innebär att: * Stödja företag i Skellefteå i rekryteringsarbetet med att matcha individer mot arbetsgivare och vara support i kommunikationen mellan arbetstagare och arbetsgivare. * Målmarknad för kandidater är alla drabbade men särskilt internationella inflyttade individer som riskerar att inte kunna stanna kvar i landet och som i sin tur medför att viktig och nödvändig kompetens går förlorad. * Stötta individer och underlätta processen att söka och byta till nytt jobb samt ansöka om nytt/förlängt arbetstillstånd i Sverige.
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108648:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79600000 Rekryteringstjänster, 79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning, 79632000 Utbildning av personal, 79610000 Personalförmedling, 79611000 Jobbsökningstjänster
Optioner
Beskrivning av alternativenAvtalet kan förlängas med 1+1 år
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelSpråktjänster
BeskrivningDen upphandlade leverantören ska genomföra följande insatser: Språkspår svenska: Utveckla och genomföra utbildningar i yrkessvenska som riktar sig till nyanställda/anställda med begränsade kunskaper i svenska. Fokus ska ligga på att förbättra kommunikationen i arbetsrelaterade sammanhang och höja deltagarnas språkliga självsäkerhet i såväl muntlig som skriftlig kommunikation.Språkspår engelska: Utveckla och genomföra utbildningar i yrkesengelska för anställda som behöver förbättra sina språkkunskaper för att möta företagens och branschens behov av att kunna anställa engelsktalande personal. Fokus ska vara på arbetsrelaterad kommunikation, såsom introduktion till yrket, säkerhet, möten och rapporter.Språkspåren kan både genomföras som individuella- och gruppinsatser eller i kombination.Anpassad pedagogik: Utbildningen ska vara anpassad till vuxnas lärande och till deltagarnas nuvarande språkliga nivå. Den ska även vara yrkesnära och kopplad till praktiska arbetsmoment där språkanvändning är central.Utbildningsmetod: Insatserna kan genomföras genom en kombination av fysiska lektioner och digitala verktyg, beroende på vad som bedöms effektivast. Leverantören förväntas ha en flexibel leveransmodell som kan anpassas efter företagens verksamhetsbehov.Arbetsplatsrelaterat material: Stöd för översättning av arbetsplatsrelaterade dokument som exempelvis behövs för att kunna rekrytera och introducera nyanställda.
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108648:Lot:2