131743-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Förmedling av vårdpersonal
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av bemanningstjänster inom elevhälsan till Stockholms stads kommunala grund- och gymnasieskolor
Referensnummer: 2.4.2-1689/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79624000 Förmedling av vårdpersonal
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inhyrning av skolsköterskor, psykologer och skolkuratorer till Stockholms stads kommunala grund- och gymnasieskolor.
Avtalstiden gäller preliminärt från och med 2023-08-01, eller från det att avtal tecknats, till och med 2025-07-31 med möjlighet till förlängning i 1+1 år.
Det totala kontraktsvärdet uppskattas till cirka 10 miljoner kronor per år.
Utvärderingen av det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet har skett utifrån utvärderingsgrund bästa förhållande mellan pris och kvalitet.
Utbildningsförvaltningen har tecknat avtal med tre (3) leverantörer inom varje anbudsområde.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79624000 Förmedling av vårdpersonal, 85100000 Hälsovårdstjänster, 85121270 Psykiatrisk eller psykologisk vård, 85141200 Sjukskötersketjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utvärderingen av det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet kommer att ske utifrån utvärderingsgrund bästa förhållande mellan pris och kvalitet.
Utbildningsförvaltningen avser att teckna avtal med högst tre (3) leverantörer inom varje anbudsområde förutsatt att giltiga anbud inkommer.