131753-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvara för schemaläggning och produktivitet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkbemanningssystem
Referensnummer: SU FV-2.2.2-4332-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
SU har behov av ett bemanningssystem med funktion för schemaläggning av tolkar och uppföljning samt forum för informations- och dokumenthantering samt tidrapportering. Syftet är att effektivisera och underlätta arbetet med att schemalägga, följa upp och administrera bokningen av tolkar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212300 Programvaruutvecklingstjänster för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 72262000 Utveckling av programvara, 72266000 Programkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning och syfte
SU ämnar teckna avtal för området Tolkbemanningssystem med en leverantör, förutsatt att tillräckligt många anbud uppfyller ställda krav och villkor.
Studentavdelningen har behov av ett bemaninningssystem med funktion för schemaläggning av tolkar och uppföljning, samt forum för informations- och dokumenthantering. Uppföljningen ska även innefatta funktion för tidsrapportering.
Syftet är att effektivisera och underlätta arbetet med att schemalägga, följa upp och administrera bokningen av tolkar. Det finns behov av att ha en driftsäker och förvaltningsbar lösning.