131757-2021 - ResultatSverige-Ekerö: Juridiska tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Juridiska tjänster
Referensnummer: KSUH20/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla ramavtal för successiva avrop av juridiska tjänster åt kommunen. Upphandlingen avser följande fem (5) rätts-/anbudsområden:
Affärsjuridik
Fastighetsrätt inkl. miljörätt
Entreprenadrätt
Socialrätt
Förvaltningsrätt
Ekerö kommun avser att teckna ramavtal med tre (3) leverantörer per anbudsområde.
Upphandlingens totala värde beräknas uppgå till ca 750 000 kr per år. Observera att det angivna beloppet endast utgör en uppskattning baserad på tidigare års statistik och att behovet kan variera från år till år. Ekerö kommun garanterar inga volymer under avtalstiden, utan leverantören förbinder sig att leverera beställarens verkliga behov under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 - Affärsjuridik
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79100000 Juridiska tjänster, 79110000 Juridisk rådgivning och representation, 79130000 Tjänster avseende juridisk dokumentation och certifiering, 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 2 - Fastighetsrätt inkl. miljörätt
Del nr: 2
Anbudsområde 3 - Entreprenadrätt
Del nr: 3
Anbudsområde 4 - Socialrätt
Del nr: 4
Anbudsområde 5 - Förvaltningsrätt
Del nr: 5