131758-2022 - ResultatSverige-Karlshamn: Byggnation av byggnader med flera funktioner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk partnering kv. Emigranten
Referensnummer: UH-2021-179
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner
II.1.4.
Kort beskrivning
Nu bygger Karlshamnsfastigheter 10 000 kvm på Östra Piren i Karlshamn innehållandes bio, konsertlokal, restaurang och kontor. Byggnaden är under uppförande och kommer vara en tät byggnad, utan nämnvärda installationer, vår/sommar 2022. Efter detta kommer nuvarande entreprenad att avslutas och en ny upphandling göres därför för att färdigställa projektet. Nuvarande entreprenad är en utförande-entreprenad med AB 04 som avtalat standardavtal. På grund av brister i underlag och handlingar har parterna kommit överens om att avbryta samarbetet.
Genom denna partnering-upphandling räknar Beställaren med att en bättre slutprodukt kommer uppnås då gemensam projektering och samförstånd mellan Beställare och Entreprenör kommer leda till bra lösningar för projektets bästa.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen