Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemstöd för styrning av belysningsanläggning
Referensnummer: T2019-00692
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 31527260 Belysningssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stad genom dess trafiknämnd avser att upphandla ett systemstöd för styrning av dess belysningsanläggning, där ingår tjänster för bland annat implementering av systemstödet, löpande drift, underhåll och support. Upphandling genomförs som förhandlat förfarande.
Stockholms stad inbjuder härmed intresserade leverantörer att lämna anbudsansökan för att delta i upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 21 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48151000 Datorstyrsystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72262000 Utveckling av programvara, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen