Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal anläggnings- och beläggningsarbeten, Stockholms-, Norviks- och Nynäs hamnar
Referensnummer: SH 2021/252
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar anläggnings- och beläggningsarbeten. Den typ av arbeten som beställaren uppskattar att denne mest frekvent kommer att avropa är te. x enklare markarbeten, angränsande rör- och kabelförläggning samt beläggningsarbetten
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 144 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45112000 Grävning och schaktning, 45233200 Diverse ytbehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 17/05/2021Slut: 16/05/2023
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Ramavtalet/kontraktet innehåller sex optioner á ett år vardera