131816-2020 - ResultatSverige-Hultsfred: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad av förskola, förskolan Växthuset
Referensnummer: U-016-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser nybyggnad av förskola i Hultsfred. Bruttoarea ca 2 700 m2 exkl. utesov och utemiljö. I entreprenaden ingår även parkering. Projekteringen har förberett för antingen storblock eller lösvirkesbyggnation. Storblockprojektering är dock ej utförd och ombesörjs av GE.
Objektet är beläget på fastigheten Plantskolan1, Hultsfred med adress Floragatan 1, 577 31 Hultsfred.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen