131866-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Konsulttjänster för energibesparing – Konsulttjänster energiutredningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsulttjänster energiutredningar
BeskrivningDenna ramavtalsupphandling avser energikartläggningar, energideklarationer, mätning och energianalyser som ska resultera i energiutredningar, vilka ska innehålla åtgärdsförslag. Vidare består ramavtalsupphandlingen av injusteringsberäkning värme- och vätskekopplade värmeåtervinningssystem. Anbudsgivaren ska även projektleda energiprojekt.
Intern identifierareSISAB 2024/246
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71314300 Konsulttjänster för energibesparing
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareKonsulttjänster energiutredningar