13196-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Administrativt bibliotekssystem
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rådata för bibliometrisk analysverksamhet
Referensnummer: 2-7478/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48161000 Administrativt bibliotekssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Institutet (KI) har för avsikt att ingå avtal med leverantör Clarivate Analytics avseende Rådata för bibliometrisk analysverksamhet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79995200 Katalogisering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För att kunna utföra bibliometriska analyser av viss art och kvalitet som krävs vid Karolinska Institutet behövs en Bibliometridataba.