132051-2023 - ResultatSverige-Alingsås: Äldreomsorg
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av Ginstgårdens vård- och omsorgsboende
Referensnummer: 2019.235.081
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311100 Äldreomsorg
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän orientering
Vård- och omsorgsnämnden i Alingsås kommun har fattat beslut om att tre av kommunens vård- och omsorgsboenden ska drivas i privat regi.
Äldreomsorgen i Alingsås har cirka 393 bostäder i särskilt boende för personer 65 år eller äldre, varav 189 platser är anpassade för personer med demenssjukdom, 98 är avsedda för personer med fysisk sjukdom och cirka 106 platser är av karaktären servicelägenhet. Därutöver är 36 bostäder inrättade som korttids- och växelvårdsplatser. Utöver nämnda lägenheter finns även så kallat trygghetsboende som idag uppgår till ett cirka 70 bostäder.
Denna upphandling avser Ginstgårdens vård- och omsorgsboende med 32 platser. Ginstgårdens vård- och omsorgsboende drivs idag genom ett avtal om idéburet offentligt partnerskap.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen