Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skafferivaror för brukare och enheter
Referensnummer: SUN 2022-029
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser och omfattar köp av konsumentprodukter via leverantörens webbportal (onlinebeställning) med tillhörande leverans för Brukare i ordinärt boende i Nynäshamns kommun som har biståndsbeslut matinköp. Avser samtliga brukare oavsett brukarens val av hemtjänstleverantör. Därtill kan det tillkomma Beställande enheter (kommunala verksamheter) som kan få tillgång till avtalet.
Kommunen bedömer och beslutar om en Beställande enhet/Brukare får beställa via detta uppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15555100 Glass, 15894300 Färdiga maträtter, 22210000 Tidningar, 33700000 Hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen