132255-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Frukt och nötter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fruktleveranser SCB
Referensnummer: 2017/1316
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03222000 Frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende leveranser av blandad frukt till SCB i Örebro och i Stockholm. Avrop sker genom att SCB genomför centrala avrop för respektive ort vari SCB anger uppskattade årsbehov. Detta uppskattade årsbehov kan dock justeras när som helst under ramavtalsperioden.
Leverans sker två (2) gånger per vecka, på måndag och onsdag.
SCB uppskattar behovet av frukt per månad för år 2018 till 1500 kg blandad frukt till Örebro och 800 kg till Stockholm. Dock garanterar SCB ingen omsättning.
Denna upphandling är delad i två (2) anbudsområden, Örebro respektive Stockholm.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03222110 Tropisk frukt, 03222300 Icke tropisk frukt, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av upphandlingsföremålet.
Ramavtalet omfattar även möjligheten för SCB att avropa andra slags fruktkorgar vid behov.
Se vidare punkt Krav på vara och tjänst i Avtalsvillkor.
Omfattning.
Avtalsform.
SCB avser att teckna ramavtal för fruktleveranser med en (1) anbudsgivare per verksamhetsort, Örebro respektive Stockholm.
Anbudsområde.
Denna upphandling är delad i två (2) anbudsområden, Örebro respektive Stockholm. Anbudsgivaren kan välja att lämna anbud för ett eller båda anbudsområdena. Varje anbudsområde utvärderas separat.