13226-2021 - ÄndringSverige-Malmö: Ombyggnadsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny upphandling av totalentreprenad för ombyggnad av Rosengårds bibliotek
Referensnummer: 20/164
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen av totalentreprenad för ombyggnad av Rosengårds bibliotek är annonserad på nytt. Projektet avser projektering, rivning, ny- och ombyggnad till bibliotek inom fastigheten Landshövdingen 1. Projektet omfattar nybyggnad av fläktrum/aggregat på yttertak som ersättning för rivet/demonterat fläktrum med dess installationer. Yta som arbetet avser är ca 899 m2 på plan 1, 797 m2 på plan 2 och ca 169 m2 på plan 3. Efter genomförd upphandling kommer entreprenadkontrakt att tecknas med Trianon.