2. Förfarande
Förfarande
Titel: Maskintvätt av fordon
Beskrivning: Upphandlingen avser att tillgodose Sundsvalls kommuns och dess bolags behov av maskintvätt av fordon som ett komplement till kommunens egen tvätthallsverksamhet. Tjänsten omfattar rengöring av tunga fordon, lätta lastbilar och minibussar (ej personbilar). Uppdraget avser i nuläget cirka 50 fordon som används inom kommunens verksamheter. Fordonsflottan består huvudsakligen av cirka 30 transportfordon i viktklassen 3,5–5 ton, exempelvis minibussar och lätta lastbilar av typ Mercedes Sprinter, samt cirka 6 lastbilar. Därutöver ingår entreprenad- och specialfordon såsom två (2) hjullastare av typ Volvo L90, fem (5) redskapsbärare Wille 675, två (2) väghyvlar, en (1) grävlastare Huddig 1370 City, två (2) kompakttraktorer av typ John Deere 4066R samt en (1) slänttraktor Aebi T211. Syftet med upphandlingen är att säkerställa en effektiv, regelbunden och miljöanpassad rengöring av fordonen, med fokus på hög kvalitet, god tillgänglighet samt uppfyllelse av gällande miljökrav.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50112300 Biltvätt och liknande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117669:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning