132302-2018 - ResultatSverige-Ludvika: Skyltar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skyltar och underhåll
Referensnummer: GNU 2017/31E
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34928472 Skyltar
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar tillverkning av olika typer av skyltar samt i förekommande fall monteringsarbeten, underhåll och reparationer av dessa och befintliga redan införskaffade skyltar. Skylift ska kunna hyras genom detta avtal och ingår i vissa prisposter men betalas i övriga fall separat.
Behoven skiljer sig lite mellan de olika kommunerna. Upphandlingen kommer att genomföras som en delad upphandling med olika varukorgar för respektive kommun. För varje kommuns behov och krav på skyltar, se respektive kommuns "prisbilaga med krav på skyltar”.
Skyltar som kan förekomma är bland annat;
— Infartskyltar,
— Informationsskyltar med karta,
— Fasadskyltar,
— Parkskyltar/informationsskyltar till exempel med information kring vilka blommor som finns i en park eller liknande.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Skyltar Ludvika kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34928472 Skyltar, 31523000 Upplysta skyltar och namnskyltar, 44423400 Skyltar och liknande föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Skyltar Borlänge
Del nr: 2
Skyltar Falun
Del nr: 3
Skyltar Hedemora
Del nr: 4