132313-2018 - ResultatSverige-Östersund: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gaser för sjukvården 2017. RU-RJH
Referensnummer: RS/266/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en gemensam upphandling för Region Norrbotten, Västerbottens läns landsting, Landstinget Västernorrland och Region Jämtland Härjedalen nedan kallade landstingen/regionerna avseende Gaser för sjukvård och avser två områden:
— Flytande oxygen och Flytande nitrogen.
— Flaskor och tjänster.
Upphandlingens syfte är att tillgodose landstingens/regionernas behov av gaser för sjukvården.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Gaser för sjukvård.