132322-2020 - ResultatSverige-Ängelholm: Potatis och potatisprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Potatis och morötter
Referensnummer: KS 2019/339
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15310000 Potatis och potatisprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av kommunens behov av potatis och morötter.
Upphandlingsobjekt och omfattning
Upphandlingen avser morötter och potatis.
Historisk volym för det senaste året är 1 500 000 SEK.Ängelholms kommun garanterar inga volymer i avtalet. Leverantören ska leverera Beställarens verkliga behov.
Ängelholms kommun har övervägt att dela upphandlingen i delområden men funnit att detta inte är lämpligt för den aktuella upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03212100 Potatis, 03221112 Morötter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen