132553-2020 - ResultatSverige-Göteborg: Frukt och nötter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekologisk frukt
Referensnummer: C 2018-0094
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03222000 Frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Ramavtalet omfattar följande varor.
Fruktkorgar med ekologisk frukt
Färska mjölkprodukter
På Chalmers institutioner erbjuds personalen fri frukt under arbetstid. Varje institution omfattar flera avdelningar och därmed flera leveransadresser. Avdelningarna har stående leveranser av fruktkorgar samt gör enstaka beställningar utöver detta vid särskilda tillfällen.
Respektive avdelning avgör själv hur många kilo som ska levereras och antal leveransdagar per vecka (mån-fre).
Vanligtvis beställs fruktkorgar från cirka fem (5) kilo och uppåt, det förekommer dock att institutioner köper in fruktkorgar på mindre antal kilo. Chalmers har därför behov av en flexibel leverantör som kan leverera olika beställningsvolymer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03222110 Tropisk frukt, 03222300 Icke tropisk frukt, 15511000 Mjölk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen