Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Väpnaren särskilt boende.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar driften av särskilt boende för 36 platser i totalt 36 lägenheter som inryms i Väpnaren. De 36 vårdboendeplatserna är avsedda för vårdtagare med ett omfattande behov av vård och omsorg och eventuellt medicinskt behov samt behov av helinackordering där insatserna från anhöriga och/eller hemvården/hemsjukvården inte kan tillgodose omvårdnadsbehovet i ordinärt boende.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79622000 Tillhandahållande av hemtjänstpersonal, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311100 Äldreomsorg, 98133100 Samhällsförbättringar och stödtjänster till befolkningen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Väpnaren är en fastighet belägen mitt i centrala Klippan med adress Torget 1 A och 1 B. Byggnaden består av 4 våningar varav det särskilda boendet är inrymt på våning 1 och 2 samt ordinära lägenheter inryms på våning 3 och 4. Fastigheten har en gemensam huvudentré. Det särskilda boendet öppnades 2012 och har sedan dess drivits som driftentreprenad. Klippans kommun/Socialnämnden är i egenskap av beställare huvudman för de tjänster som omfattas av denna driftentreprenad för 36 särskilda boendeplatser, som inryms i Väpnaren.