132594-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Huskvarna: Byggteknisk projektledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledning Genomförandefas
Referensnummer: 18/26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Bolaget Södra Munksjönsutvecklings AB, "SMUAB", avser att teckna ramavtal för projektledning under genomförandefas. Genomförande avser det stora samhällsbyggnadsprojektet vid södra Munksjön i Jönköping.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA. 21 Översiktlig information om objektet.
Bolaget Södra Munksjön Utvecklings AB (SMUAB) bildades under 2014 för att på ett tydligt sätt kunna ta ett helhetsgrepp över det område som beskrivs i Ramprogram daterat november 2012. Detta är ett strategiskt viktigt område för stadens expansion, såväl avseende bostäder som övrig verksamhet. SMUAB ska ha en aktiv roll så väl internt inom Jönköpings kommun som tillsammans med externa aktörer och därmed vara en katalysator för expansion av hela området.
Som följd av ägardirektiv upphandlade SMUAB under 2015 "Teknisk konsult projektledning i tidiga skeden". Nu har behovet övergått till att omfatta "Projektledning i i genomförandefas".
Beställaren avser att teckna ett till tre samavtal avseende projektledning i genomförandefas.
Planerad avtalsstart är.
AUA. 22 Objektets läge.