2. Förfarande
Förfarande
Titel: Inhämtning och transport av avfall i Ydre kommun
Beskrivning: Ydre kommun avser att upphandla insamling av restavfall från hushåll och verksamheter. Entreprenaden inleds med hämtning av restavfall, som lämnas i kärl från hushåll och verksamheter. Under 2026 och första delen av 2027 kommer en successiv övergång till i fastighetsnära insamling av samtliga 8 fraktioner (restavfall, matavfall, returpapper/tidningar, papper-, plast-, glas- (färgat/ofärgat) och metallförpackningar att genomföras. Visst elavfall kommer också inkluderas. I upphandlingen ingår även transport av insamlat avfall till olika slutdetsinationer, t.ex. förbränning eller deponi.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90511300 Insamling av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118206:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90512000 Avfallstransport