Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljud till specialistmödravården Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN21-0123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
1 ultraljudssystem och 2 ultraljudssystem (option) av High-endtyp till specMVC för: Basal, avancerad fosterdiagnostik, invasiv provtagning. Bedömning av tidig graviditet inkl datering, undersökning av alla organsystem i hela lilla bäckenet. Cervix-mätningar. First trimester screening. Rutinultraljud i second trimester. Riktad/avancerad undersökning vid specifika frågeställningar. Ultraljudsundersökningar sent under graviditet. Granskning och bedömning av ultraljudsbilder via Viewpoint.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler, 33112200 Ultraljudsapparat, 33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1 ultraljudssystem och 2 ultraljudssystem (option) av High-endtyp till specMVC för: Basal, avancerad fosterdiagnostik, invasiv provtagning. Bedömning av tidig graviditet inkl datering, undersökning av alla organsystem i hela lilla bäckenet. Cervix-mätningar. First trimester screening. Rutinultraljud i second trimester. Riktad/avancerad undersökning vid specifika frågeställningar. Ultraljudsundersökningar sent under graviditet. Granskning och bedömning av ultraljudsbilder via Viewpoint. Omfattning Upphandlingen avser avtal avseende köp av varor och/eller tjänster i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Benämns vidare som upphandlingskontrakt. 1 ultraljudssystem och 2 ultraljudssystem (option) av High-endtyp till specMVC för: Basal, avancerad fosterdiagnostik, invasiv provtagning. Bedömning av tidig graviditet inkl datering, undersökning av alla organsystem i hela lilla bäckenet. Cervix-mätningar. First trimester screening. Rutinultraljud i second trimester. Riktad/avancerad undersökning vid specifika frågeställningar. Ultraljudsundersökningar sent under graviditet. Granskning och bedömning av ultraljudsbilder via Viewpoint. Förutsättningar för upphandlingens genomförande Upphandlingen slutförs, och avtal tecknas, under förutsättning att inkomna anbud inte överstiger budgeterade medel samt att inga politiska beslut fattas som ändrar förutsättningar för upphandlingens genomförande. Elektronisk upphandling Upphandlingen handläggs via upphandlingssystemet TendSign. I systemet finns möjlighet att t.ex. ladda upp filer och svara på frågor. Observera att det kan finnas krav i upphandlingsdokumenten som inte är direkt kopplade till någon funktion i systemet. Kontrollera alltid upphandlingsdokumenten innan anbudet skickas in. För tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls kostnadsfritt genom en registrering via följande länk: https://tendsign.com/public/register_seller.aspx? Kommunikationen under upphandlingen, inklusive underrättelse om tilldelningsbeslut, sker via den registrerade användarens e-postadress. Leverantören uppmanas därför att kontrollera att rätt epostadress är angiven och säkerställa att denna e-postadress bevakas löpande. Tekniska frågor om systemet ställs till TendSign support per e-post:tendsignsupport@mercell.com. Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på:www.tendsign.com/support. TendSign support har öppet vardagar 07.00-17.00.