132731-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Ängeholm: Möbler
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler
Referensnummer: KS2018/208
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39100000 Möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar möbler till kommunens samtliga verksamheter inom delområdena kontor, vård och omsorg, förskola, skola, möbler för hemliknande förhållanden samt arkiv- och värdeskåp.
Uppdraget inkluderar även leverans, uppackning, avemballering och montering. Föregående års volym var 6 200 000 SEK med en fördelning där Ängelholm handlat för ca: 5 200 000 SEK och Örkelljunga för ca: 1 000 000 SEK.
Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för succesiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33192000 Möbler för sjukvårdsändamål, 39120000 Bord, skåp, skrivbord och bokhyllor, 39122100 Skåp, 39130000 Kontorsmöbler, 39131100 Arkivhyllor, 39132100 Dokumentskåp, 39134000 Datormöbler, 39140000 Möbler för hemmet, 39143000 Sovrumsmöbler, matsalsmöbler och vardagsrumsmöbler, 39143200 Matsalsmöbler, 39143300 Vardagsrumsmöbler, 39150000 Diverse möbler och utrustning, 39151000 Diverse möbler, 39153000 Konferensmöbler, 39160000 Skolmöbler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Möbler till kommunens samtliga verksamheter.
Information om upphandlingen.
Föregående års volym kan ses som en indikation på kommande volym.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning upp till 2 år.
Vid en eventuell överprövning och vid händelser som kommunen inte rimligen kunnat förutse kan startdatum för avtalet förskjutas. Den totala avtalslängden kommer att vara densamma som angivits ovan.
Omfattning.
Upphandlingens omfattar följande delområde:
Möbler till kontorDelområdet omfattar bl a arbetsbord, arbetsstolar, avlastningsbord/sidobord, besöksstolar, låsbara förvaringsmöbler, hurtsar, skärmar, konferensbord och konferensstol osv.
Möbler till vård och omsorgDelområdet omfattar bl a bord, stolar, fåtöljer, soffor, förvaring osv.
Möbler till skolaDelområdet omfattar bl a elevbord med ljuddämpande bordsskivor, elevstolar, förvaringsmöbler, skärmar, möbler till vuxna osv.
Möbler till förskolaDelområdet omfattar bl a bord och stolar, förvaringsmöbler, hallmöbler osv.
Möbler för hemliknande miljöerDelområdet omfattar hemliknande möbler till en lägre budget bl a sängar, matbord, stolar, skrivbord, garderob, utemöbler osv.
Arkiv- och värdeskåpDelområdet omfattar bl a mobila och stationära hyllsystem för arkiv, laptopskåp, värdeskåp osv.
Avtalet innehåller inte några utfästelser om att avropa en viss volym under avtalsperioden.Avrop från detta avtal görs utifrån kommunens behov. Leverantören förbinder sig att leverera det verkliga behovet.