See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Behandling/deponi av deponirest och asbest
Beskrivning: De kommunala bolagen Moravatten AB, Orsa Vatten och Avfall AB, Älvdalen Vatten och Avfall AB, inbjuder till upphandling av behandling/deponi av deponirest och asbest i Mora, Orsa och Älvdalens kommuner. NODAVA AB är ett gemensamt bolag för avfalls- och VA-frågor i Mora, Orsa och Älvdalens kommuner och är samordnare för denna upphandling och företräder de kommunala bolagen. Upphandlingen avser behandling/deponi av deponirest och asbest från fem Återvinningscentraler (ÅVC) på följande orter: Mora, Orsa, Älvdalen, Särna och Idre.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93508:Lot:1