Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av dokument- och ärendehanteringssystem
Referensnummer: AVT2018/0062
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212311 Programvaruutvecklingstjänster för dokumenthantering
II.1.4.
Kort beskrivning
I flera av de moderna dokument- och ärendehanteringssystemen ingår leverans av handlingar till förtroendevalda som en modul i systemet. Det beror på att processen att bereda ett möte och att leverera handlingar till förtroendevalda hänger samman. I upphandlingen som nu ska inledas ingår leverans av handlingar till förtroendevalda som en del av ett nytt system.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48700000 Verktygsprogram, 72212700 Verktygsprogram för programvaruutvecklingstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen