132783-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Transportutrustning och transporthjälpmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Specialfordon till Polismyndigehten och Tullverket, nationellt ramavtal
Referensnummer: 931-A680.467/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avtal som ska tillgodose Polismyndighetens och Tullverkets behov nationellt. Ramavtal omfattar leverans av specialfordon av fordonstyperna pickuper, minibussar, lätta lastbilar upp till 3,5 ton eller lastbilar upp till 7,5 ton.
Ramavtal omfattar leverans och utförande av
— komplett färdigbyggt och driftsatt specialfordon i körklart skick,
— tillhörande tjänster för service & reparationer och
— reservdelar, verktyg och utbildning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34100000 Motorfordon, 34114000 Specialfordon, 34140000 Tyngre motorfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen