Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjullastare
Referensnummer: Pireva 2021.01
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34140000 Tyngre motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Piteå Renhållning och Vatten AB upphandlar en ny hjullastare för att ersätta befintlig. Upphandling avser nyköp samt option för inbyte. Både befintlig samt den nya maskinen är en del i den dagliga driften på Bredviksbergets återvinningscentral. För mer information se både de adminstrativa föreskrifterna samt bifogad kravspecfikation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen