13284-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Vägtransporter – Flyttjänster 2023
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFlyttjänster 2023
BeskrivningFlyttjänster innefattande följande: Bohag Kontor, arkiv och bibliotek Skolor, förskolor och fritidshem Staden har för avsikt att teckna avtal med en leverantör för varje anbudsområde. Anbudsområdena tilldelas var för sig.
Intern identifierareSF 2023/599
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
Ytterligare klassificering (cpv): 63712000 Kringtjänster för vägtransporter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Titel1. Bohag
BeskrivningMed bohag menas flyttuppdrag som kan avse flytt till och från bostäder med biutrymmen. Sådan flytt avser normalt hela bohaget.
Intern identifierare1. Bohag
Del (anbudsområde)LOT-0002
Titel2. Kontor, arkiv och bibliotek
BeskrivningKontorsflytt kan innefatta, flytt av arbetsplatser i kontorslandskap, flytt av arbetsplatser i kontorsrum, gemensamhetsytor, arkivflytt, flytt av sekretesshandlingar, tunga flyttar, återvinning, tippning, upp- och nermontering, flytt av ömtåligt gods. Arkivflytt omfattar både externa som interna flyttar till och från arkivmyndigheterna men också i arkivlokalerna. Biblioteksflyttar kan omfatta skolbibliotek men även andra av Stadens ägda bibliotek.
Intern identifierare2. Kontor, arkiv och bibliotek
Del (anbudsområde)LOT-0003
Titel3. Skola, förskola, fritidshem
BeskrivningSkol- och fritidshemsflytt kan innefatta flytt av arkiv, bibliotek, kontor, lektionssalar, sekretesshandlingar, specialsalar, hemvister, tunga flyttar, återvinning/tippning, återvinning av farligt gods såsom färg och syror, magasinering, ner- och uppackning, upp- och nermontering, flytt av farligt gods och ömtåligt gods. Förskoleflytt kan innefatta, flytt av kapprum, barnens lekrum, sovsalar, kök, skötrum, mindre kontor, personalutrymmen, tunga flyttar, återvinning/ tippning av gods som ska kasseras, upp- och nermontering. Det kan förekomma lösa inventarier utomhus.
Intern identifierare3. Skola, förskola, fritidshem