Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtalsupphanling av sjötjänster
Referensnummer: 17/255
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50240000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Förvaltaavdelningen på Gatukontoret har som uppdrag att förvalta stränder, kanaler, dammar och hamnar. Inom dessa områden förekommer behov av sanering, sjömätning, ut – och intagning av markeringsbojar, kontroll av SSA samt sjömätning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34513550 Sjömätningsfartyg, 34515100 Markeringsbojar, 60651300 Miljösanering med fartyg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen