132927-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Smedjebacken: Revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: 2021-151
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Revisorerna i Smedjebackens kommun inbjuder er att lämna anbud på uppdragen att vara sakkunnig till kommunens revisorer för granskning av styrelse, nämnder och beredningar, samt som sakkunnig till lekmannarevisorerna för granskning av kommunens bolag. Vi söker även auktoriserad revisor för kommunens bolag.
Huvuduppdraget avser:
•sakkunniga till kommunens revisorer för granskning av styrelse, nämnder och beredningar
•sakkunniga till lekmannarevisorerna för granskning av kommunens bolag
•lagstadgad revison för kommunens aktiebolag inklusive revision av årsrapport till energimarknadsinspektionen avseende fjärrvärme och elnät
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar dels grundläggande revisionsinsats som är årligen återkommande och dels fördjupande granskningar inom olika områden. I uppdraget ingår även att biträda lekmannarevisorerna i de kommunala bolagen. Volym kan variera under avtalstid.