132948-2020 - KonkurrensutsättningSverige-ESKILSTUNA: Hantering av ofarligt avfall
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamtömning/spolning
Referensnummer: UH 20-03
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att uppfylla Beställarens skyldighet att transportera bort hushållsavfall i form av slam från enskilda avloppsanläggningar för behandling i avloppsreningsverk och fettslam från
Matfettavskiljare för förbehandling på avfallsanläggning samt att underhålla och avhjälpa akuta driftstörningar av VA- anläggningar/nät.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513600 Avlägsnande av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Presentation av Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB
1 januari 2014 fick Mälardalen en ny stor och attraktiv arbetsgivare med över 500 medarbetare i Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB (fortsättningsvis Beställaren). Beställaren är ett driftbolag, det första i sitt slag i Sverige och ägs av Eskilstuna Energi och Miljö AB och SEVAB Strängnäs Energi AB. Hos Beställaren samlar vi kompetensen och erfarenheten från två etablerade aktörer i energi- och miljöbranschen. Vi bygger framtidens smarta lösningar inom branschen.
För ytterligare information om verksamheten, se www.eem.se och www.sevab.com
Upphandlande enhet
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB 631 86 ESKILSTUNAOrganisationsnummer: 556935–7501Telefonnummer: +46 (0) 16-10 60 00Hemsida: www.esem.se
Omfattning
Uppdraget omfattar arbeten till två av Beställarens affärsområden, Återvinning (ÅV) och Vatten och Avlopp (VA) i Strängnäs och Eskilstuna kommun.
Upphandlingen avser kompletterande behov av nedanstående tjänster och omfattar de arbeten som inte utförs i egen regi.
Område A- ÅV, Tömning av slam från enskilda avloppsanläggningar
Område B- ÅV, Tömning av fettavskiljare
Område C- ÅV, Hämtning av fosforfällor
Område D- VA, Högtrycksspolning, slamsugning, rotskärning och Tv-inspektion vid VA- anläggning/nät
Uppdragsbeskrivning område A och B Slam från enskilda avloppsanläggningar omfattar slam från slamavskiljare, slutna tankar och mini-reningsverk. De kan förekomma både vid bostad och i verksamheter. Fett från avskiljare samlas upp från restauranger, storkök och liknande ställen. Fettavskiljare kan vara placerade både inomhus och utomhus.
Uppdragsbeskrivning område C Uppdraget avser tömning av löst filtermaterial med sugbil.
Uppdragsbeskrivning område D
Uppdraget avser, på huvudledningsnätet, spolning vid avloppsstopp, underhållsspolning och funktionsspolning.
Det ska även vara möjligt att beställa rot- och fettskärning, samt TV-inspektion av ledningar. Vid behov ska anbudsgivaren även kunna inspektera servisledningar från huvudledningar.
Rot och fettskärning från DN110-800, Tv-inspektion enligt P93
Recyklingspolbil och satellitspolning
För samtliga områden gällerBeställaren svarar för huvudsaklig kundtjänst, registerhållning och fakturering mot slutkund. Leverantören ska dock vara behjälplig med information i de fall situationen så kräver.
Anbudsgivaren ska redovisa utfört arbete, ta emot körlistor och order via system som Beställaren använder. Beställaren tillhandahåller utrusning och programlicensen direkt kopplat till uppdraget.