132969-2017 - ÄndringSverige-Motala: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Husbyggnadsarkitekter.
Referensnummer: UH-2017-076
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Vadstena kommun har över åren tillsatt ett flertal utredningar för att kartlägga behov avseende nya, renoverade och/eller ombyggda lokaler till kommunens förskola och fritidshem, grundskola, kulturskola och tillagningskök.
Grunduppdraget är att se till att 2 av grundskolorna upprustas och att den tredje skolan ersätts med en ny skola innehållande tillagningskök med matsalar, samt att en ny förskola skall uppföras med tillagningskök och att en befintlig förskola byggs ut för ett nytt tillagningskök med tillhörande matsal.