132969-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering – Förpackningsmaterial för matdistribution
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelFörpackningsmaterial för matdistribution
BeskrivningUpphandlingen avser beställarens löpande behov av förpackningsmaterial för matdistribution, främst inom omsorgen. Upphandlingen delas in i 2 anbudsområden och det står leverantören fritt att delta i ett eller flera områden: Anbudsområde 1 - Förpackningsmaterial i Polypropen (PP) samt diverse tillbehör Anbudsområde 2 - Komposterbart förpackningsmaterial Efterfrågat sortiment per anbudsområde framgår av bilaga 2 Anbudsprislista. Observera att upphandlingen ej omfattar aluminiumformar samt engångsartiklar som används inom restaurang- och cateringverksamhet. Leverans sker till gemensam samlastningscentral belägen i Kalmar. Läs mer under punkt 1.5.4 Leverans. Beställande enheter per kommun med leveransdagar anges i bilaga 3 Leverans- och maskinförteckning. Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till cirka 1 500 000 SEK. Takvolym för ramavtalet är 7 200 000 SEK för den totala avtalsperioden. Ramavtalet upphör att gälla om avropad volym överstiger takbeloppet. Ramavtalet är dock fortsatt tillämpligt avseende utförda eller pågående avrop
Intern identifierare2024-116
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000