13301-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Dieselbränsle – Diesel och fordonsgas från pump
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Diesel och fordonsgas från pump
Beskrivning: Upphandling av diesel, biodiesel och fordonsgas från tankstation till Göteborgs stads förvaltningar, bolag samt samverkanspartners.
Intern identifierare: 896/23
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 09134200 Dieselbränsle
Ytterligare klassificering (cpv): 09120000 Gasformiga bränslen, 09134220 Dieselbränsle (EN 590), 09134232 Biodiesel (B100)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Drivmedel från pump
Beskrivning: Ramavtalet omfattar stationstankning av drivmedel enligt upphandlingens kravspecifikation, på både bemannade och obemannade bensinstationer via drivmedelskort. De områden som omfattas är disel, biodiesel och fordonsgas (biogas).
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del
Beskrivning: Ramavtalet omfattar stationstankning av drivmedel enligt upphandlingens kravspecifikation, på både bemannade och obemannade bensinstationer via drivmedelskort.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde A - Diesel
Beskrivning: Ramavtalet omfattar stationstankning av diesel enligt upphandlingens kravspecifikation, på både bemannade och obemannade bensinstationer via drivmedelskort.
Huvudklassificering (cpv): 09134220 Dieselbränsle (EN 590)
Mängd: 5 500 000 liter
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområde B - Biodiesel
Beskrivning: Ramavtalet omfattar stationstankning av biodiesel enligt upphandlingens kravspecifikation, på både bemannade och obemannade bensinstationer via drivmedelskort.
Huvudklassificering (cpv): 09134232 Biodiesel (B100)
Mängd: 10 000 liter
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Delområde C - Fordonsgas
Beskrivning: Ramavtalet omfattar stationstankning av fordonsgas (biogas) enligt upphandlingens kravspecifikation, på både bemannade och obemannade bensinstationer via drivmedelskort.
Huvudklassificering (cpv): 09120000 Gasformiga bränslen
Mängd: 800 000 kilogram