Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskinsnöröjning och halkbekämpning fastigheter -Mindre tätorter
Referensnummer: 20061
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34143000 Fordon för vinterväghållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun upphandlar maskinsnöröjning i Sävar, Holmsund, Obbola samt Hörnefors på kommunens fastigheter. Uppdraget avser snöröjning, halkbekämpning samt efterarbeten. Fastigheterna är indelade i ett antal delområden där anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller flera områden. Köparen utser sedan efter upphandling entreprenör för respektive område. Endast en leverantör/utförare antas per område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 21 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delområde 1 -Sävar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34143000 Fordon för vinterväghållning, 43310000 Maskiner för väg- och vattenbyggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/08/2020Slut: 31/07/2022
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
1 + 1 år
Delområde 2 -Holmsund/Obbola
Del nr: 2
Delområde 3 -Hörnefors
Del nr: 3