133073-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Trosa: Undersöknings- och säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster
Referensnummer: TSN 2022/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79700000 Undersöknings- och säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen genomförs i syfte att höja trygghets- och säkerhetsnivå för kommunens fastigheter, invånare och besökare. Genom ett väl fungerande avtal av typen som ska upphandlas kommer väktare kontinuerligt att befinna sig i kommunen och röra sig bland allmänhet och offentliga byggnader, samt vid larm eller annan händelse tidigt vara på plats för att avhjälpa olika typer av situationer.Effekterna som vi vill uppnå med upphandlingen är en mer kostnadseffektiv lösning för kommunens bevakningstjänster. Vi ska ha ett väl fungerande avtal med goda möjligheter att följa upp och kontrollera leverantörens prestationer.Detta ska leda till en förhöjning av kvalitet av levererade tjänster inom avtalsområdet, vilket i sin tur leder till ökad trygghet för kommuninvånare och besökare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den nedan angivna avtalsvolymen avser en uppskattad volym baserad på uppskattning av befintligt behov och utgör endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/ organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden, inklusive eventuella förlängningsoptioner, uppskattas till cirka 10 000 timmar, dock max 15 000 timmar.