133098-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Företags- och organisationsrådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Produktionstjänster kommunikation, utställning och grafisk formgivning
Referensnummer: 1373-2019/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79416000 Public relations, 79822500 Grafisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RDF avser att upphandla ramavtal för konsulttjänster inom området utställningar, mässor, scen och grafisk produktion.
Upphandlingen syftar dels till att förse RDF med sådan kompetens som inte finns tillgänglig inom den egna organisationen, dels för att tillföra extra resurser vid kapacitetsbrist eller för expertstöd. Konsulttjänsterna kommer att avropas dels som paketerade uppdrag, dels som enstaka konsulter. Med uppdrag menas att leverantören ska genomföra en uppgift eller ett projekt för att ta fram ett resultat, t.ex. genomföra en analys och leverera en rapport. Det är främst kommunikationsavdelningen som kommer att avropa från ramavtalet men även andra avdelningar och enheter inom RDF kan komma att använda det.
RDF står inför stora förändringar vad det gäller kommunikation, bland annat ska en ny kommunikationsstrategi tas fram. Därför behöver RDF en samarbetspartner som är nytänkande och kan ta fram varumärkesbyggande och –stödjande innehåll samt flexibla lösningar för olika målgrupper, kanaler och tekniker utifrån de budskap, planer och kommunikationsmål som RDF specificerar. RDF har även behov av flexibilitet och snabb service, eftersom avrop kan ske med kort varsel.
Ofta innebär uppdragen samarbete med RDF:s egna medarbetare och andra leverantörer. RDF har i skrivande stund ramavtal omfattande strategisk kommunikation, foto, film och digital strategisk kommunikation för webbutvecklingstjänster. Befintligt avtal finns också för den s.k. Demokrativerkstaden som är ett spel som spelas med stöd av pekplatta i vilket man tar rollen som ledamöter i riksdagen. Riksdagsförvaltningen har ett eget tryckeri. Därför ingår heller inga tryckeritjänster i denna upphandling.